همین تربت پاک شهیدان است که تا قیامت مزار عاشقان و عارفان و دلسوختگان و دارالشفای آزادگان خواهد بود.


آخرین وضعیت تدفین شهدای گمنام در کشور

پنجشنبه ۲۸ خرداد ۹۴

آخرین وضعیت تدفین شهدای گمنام در کشور فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح گفت: بیشترین یادمان سرباز گمنام در سطح دنیا در جمهوری اسلامی است. در حال حاضر ۱۱۰۰ نقطه در سطح کشور در نوبت دریافت شهید هستند.

به گزارش پایگاه فرهنگی و اطلاع رسانی تفحص شهدا، سردار سیدمحمد باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح در نشست خبری دیروز که در معراج شهدای مرکز برگزار شد با اشاره به آخرین اخبار از تفحص شهدا گفت: طی دو هفته گذشته ۳۹ شهید در مناطق جنوبی عراق پیدا شد و ۹ شهید در کردستان عراق کشف شد. مجموعاً ۴۸ شهید در این مدت پیدا شده است و عملیات تفحص همچنان ادامه دارد.
وی با اشاره به آخرین وضعیت تدفین شهدای گمنام گفت: تاکنون ۱۸۹ حرم شهید گمنام در دانشگاه‌های کشور ایجاد شده است این ۱۸۹ نقطه‌ای که شهدای گمنام در آن دفن شده‌اند مربوط به دانشگاه‌های آزاد، دولتی و نظامی است همچنین تاکنون در شش حوزه علمیه شهید گمنام به خاک سپرده شده است در این موضوع حوزه‌های علمیه از دانشگاه‌ها عقب افتاده‌اند و طلاب می‌بایست باید تلاش بیشتری انجام دهند. ما برای حوزه‌های معتبر سهمیه‌ای درنظر گرفته‌ایم و حوزه علمیه فیضیه اولویت اصلی را در این میان دارد.
سردار باقرزاده در ادامه تصریح کرد: سه حرم شهید گمنام در سه قوه جمهوری اسلامی ایران داریم در واقع در هر سه قوه تاکنون شهید گمنام به خاک سپرده شده است. یکی در ریاست جمهوری در خیابان پاستور، یکی در محل مجلس قدیم و دیگری مقابل قوه قضاییه در میدان ارک. سه حرم شهید گمنام نیز در وزارتخانه‌های دفاع، نفت و اطلاعات داریم. تاکنون ۲۴ اداره کل وزارت اطلاعات در کشور شهید گمنام دریافت کرده‌اند.

۱۱۰۰ نقطه در کشور در انتظار تدفین شهید گمنام/جمهوری اسلامی ایران دارای بیشترین یادمان سرباز گمنام در دنیا

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به تدفین شهدای گمنام در مراکز علمی گفت: ۵ نقطه از مراکز هسته‌ای کشور از جمله نیروگاه بوشهر، یو سی اف اصفهان، نطنز، آب سنگین اراک و سازمان انرژی اتمی تهران میزبان شهدای گمنام بوده‌اند. ۱۴۸ شهید گمنام در مراکز ستادی، عملیاتی و آموزشی نیروهای مسلح اعم از ارتش، ناجا، سپاه دفن شده‌اند. ۱۶ حرم شهدای گمنام در مناطق عملیاتی جنوب، غرب و شمال غرب کشور و در یادمان‌های دفاع مقدس ایجاد شده‌اند. همچنین در دو نقطه در بازارهای اصلی و مراکز استانی شهید به خاک سپرده شده است. بازار تهران و میدان امیرچخماق یزد از این جمله هستند.
وی افزود: چند حرم شهید گمنام در مراکز پژوهشی، صنعتی و علمی کشور مثل پارس جنوبی، فولاد مبارکه و ... وجود دارد. چندین حرم شهدای گمنام در شهرهای اهل تسنن مثل جزیره شیف، کامیاران، تایباد، خاش، و ... ایجاد شده است. ۱۱۶ شهید گمنام در زمان جنگ و بعد از آن در گلزارهای شهدا به خاک سپرده شده‌اند و هزار و ۸۷ شهید در نقاط مختلف کشور بدون احتساب گلزارهای شهدا تدفین شده‌اند. در حال حاضر ۱۱۰۰ نقطه در سطح کشور در نوبت دریافت شهید هستند. ۱۸۸ نقطه از این تعداد دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی هستند. بیشترین یادمان سرباز گمنام در سطح دنیا در جمهوری اسلامی است و مرتفع‌ترین نقطه که در آن شهید گمنام دفن شده است در ارتفاعات کلکچال با دو هزار و ۶۵۰ متر فاصله از سطح دریا. بیشترین شهدای گمنام در بزرگترین آرامستان دنیا در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده‌اند که ۴ هزار شهید می‌باشند.

۵۲ هزار مفقودالاثر عراقی در جریان جنگ علیه ایران/ تعداد تلفات عراقی در جنگ سه برابر شهدای ما بوده است

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به همکاری عراق در عملیات‌های تفحص شهدا گفت: اخیراً همکاری عراق با حضور وزیر جدید حقوق انسانی عراق خیلی بهتر شده است عراق هم اکنون درگیر ۴ پرونده مهم است یکی پرونده حادثه مفقودین جنایت صدام علیه مردم عراق، زیرا یک میلیون مفقود از زمان حکومت بعثی‌ها در عراق به جامانده است، پرونده دوم مربوط به شهدای جنگ و کشته شدگان عراقی است زیرا ۵۲ هزار مفقودالاثر عراقی وجود دارد تلفات عراقی‌ها سه برابر تلفات ما بوده است آنها ۶۰۰ هزار نفر تلفات داشتند با اینکه ما عموماً در حالت هجومی بودیم و بیشتر در معرض آسیب قرار گرفتیم. اما تعداد شهدای ما از آنها کمتر است کسانی که به تعداد شهدای ما اشکال وارد می‌کنند باید این موضوع را در نظر بگیرند تاکنون از ۵۲ هزار مفقود عراقی ۱۷ هزار نفر پیدا شده است که همگی توسط بچه‌های تفحص ما انجام شده و تحویل مقامات عراقی داده شده است. پرونده سوم آنها مربوط به حادثه اشغال کویت است که سیصد و چند نفر از مفقودین کویتی را عراقی‌ها می‌بایست پیدا کنند بیش از ۱۰ سال از این واقعه گذشته و هنوز یک نفر هم پیدا نشده است و پرونده چهارم مربوط به درگیری با داعش و مفقودین این درگیری‌هاست. با وجود این پرونده‌های سنگین عراق همکاری خوبی با ما داشته است.

..................

لازم بذکر است سایت گلزار شهدا در رابطه با این شهیدان عزیز از نام شهید گلنام استفاده می کند و معتقد است شهید گلنام، گمنامی است که آشناترین است.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت گلزار شهدا متعلق به «پايگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فكه» می باشد.
عضویت در خبرنامه

پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه، شبکه ایثار به منظور زنده نگه داشتن ارزشها و پاسداری از فرهنگ ایثار و شهادت راه اندازی شده است و به هیچ نهاد، گروه و سازمان وابسته نیست و به صورت کاملا خصوصی اداره می شود.